Dobro došao! Pretraži | Aktivne teme | Prijavi se

2 Stranice <12
Ulica + fotoaparat = ulična fotografija??? Mogućnosti · Pregledaj
vedran-st
#21 Poslano : Saturday, September 18, 2010 1:28:29 PM
Rang: Advanced Member

Grupe: users

Član u: 10/1/2009
i ja bih rado ljuba pogledao neku tvoju uličnu fotku,možda bih na njoj nešto i naučio...
ljuba
#22 Poslano : Saturday, September 18, 2010 2:04:59 PM

Član u: 12/10/2009
Kao i svaki topic na ptičici i ovaj je otišao u off. Think

@lili_cvit:

Kao što sam već napisao

Citat:
Apsolutno mi nije namera da glumim dežurnog kritičara koji će da ide od galerije do galerije i objašnjava drugima kako treba da rade. Za to postoji samokritičnost.

Isto bi trebalo da važi i za učenje. Najlakše je čekati druge da se pojave i da nas nečemu nauče. A to bi trebalo da radimo sami. Praksa bez teorije i obratno, ne ide. Gledanje tuđih radova nije dovoljno, i praktično ne znači ništa drugo do izgovor za lenjost, ako se ne potrudimo da sami uradimo nešto bolje i drugačije od onoga što smo do tad radili.

Ne smatram ja sebe tolikim stručnjakom niti pozvanim da delim savete. Realno, trudim se da svakog dana ponešto pročitam i da, kroz razgovor sa stručnijma od sebe, unapređujem svoje znanje. I tada se trudim da pronađem što stručnije (profesori, ljudi sa ozbiljnim biografijama priznati od strane relevantnih institucija i to ne samo na ovim prostorima, ljudi koji su nagrađivani na ozbiljnim takmičenjima prvenstveno mislim na filmske festivale). Za to je ipak potrebno uložiti i trud i vreme. Piskaranje komentara po ptičici oduzima vreme.

Ali, napraviću izuzetak. Pogledao sam tvoje fotke, naravno ne sve. Ne želim da ih komentarišem pojedinačno, već ću ovde pokušati da dam opštu ocenu rada. Prvo, mene ne impresioniraju fotografije flore i faune. Najčešće se dešava da ljudi nose fotoaparat u džepu, škljocaju sve što vide i onda to predstavljaju kao macro fotografiju. Ako već pokušavaš da radiš macro fotografiju onda se potrudi da to i postigneš. Macro fotografija mora da bude oštra u onom detalju koji akcentuješ. Tvoje fotke cveća nisu oštre. Svetlo - neće cveće da pobegne, obiđi malo oko njega pa vidi dal' postoji bolji ugao. Uglovi pod kojima pada odnosno reflektuje se svetlo se uče iz fizike u 5-om razredu osnovne škole. Svi to znaju, samo se treba podsetiti i malo obratiti pažnju prilikom rada.
Portreti - ima dobrih. Ima i loših. Tu takođe mislim na svetlo. Ima na netu dovoljno tutoriala koji se bave postavkama svetla, nije veliki napor pronaći ih.
Kao što sam već napisao, fotografija u osnovi ima likovnu umetnost. Pravila kompozicije koja važe u slikarstvu važe i u fotografiji. Da ne tupim previše, zlatni presek, pravilo trougla, pravac pogleda i pravilo spirale su osnove i ako ih se pridržavaš kompozicija će biti dobra.
Obrada - po meni preterana i u nekim slučajevima nepotrebna. Mnoge su nepotrebno podeksponirane i sa prejakim kontrastom. Ono što bi bio dobar medium key postao je loš low key. Mislim da je dobro osmišljena fotografija uvek vrednija od bilo kakve obrade.
Ostale iskreno rečeno nisam ni gledao.

Ja sam pošteno radio, izlagao sam se opasnosti da me uhvate i oteraju na robiju.
lilian_lily
#23 Poslano : Saturday, September 18, 2010 2:20:23 PM
Rang: Member

Grupe:

Član u: 9/22/2008
...ne tražim da me učiš već ukažeš na ono što nije ok pa da i ja na to obratim pažnju....
zahvaljujem na trudu ...
dturina
#24 Poslano : Sunday, October 10, 2010 4:40:55 PM

Član u: 10/12/2008
ljuba je napisao/la:
Kao i svaki topic na ptičici i ovaj je otišao u off. Think

@lili_cvit:

Kao što sam već napisao

Citat:
Apsolutno mi nije namera da glumim dežurnog kritičara koji će da ide od galerije do galerije i objašnjava drugima kako treba da rade. Za to postoji samokritičnost.

Isto bi trebalo da važi i za učenje. Najlakše je čekati druge da se pojave i da nas nečemu nauče. A to bi trebalo da radimo sami. Praksa bez teorije i obratno, ne ide. Gledanje tuđih radova nije dovoljno, i praktično ne znači ništa drugo do izgovor za lenjost, ako se ne potrudimo da sami uradimo nešto bolje i drugačije od onoga što smo do tad radili.

Gle, rekao bih da ti imaš prevelike pretenzije. Ptičica nije ozbiljni foto sajt, i sva sreća da nije, jer me glava boli od takvih "ozbiljnih". Ptičica je photo-sharing sajt, fotografski neozbiljno mjesto na koje ljudi šalju sve i svašta, ili barem ja to radim, dakle od ozbiljnih radova do isprobavanja foto mobitela. Nisam primjetio da itko ovdje dolazi zato što očekuje ozbiljnu fotografsku kritiku. Isto tako, ja imam loše iskustvo s foto kritikom zato što nisam primjetio da od nje itko ima koristi. Apsolutno ništa korisno nisam naučio od nijednog kritičara. Znaš kako sam naučio nešto korisno? Gledao sam dobre radove i proučavao tehniku i ideje, i na temelju toga dolazio na vlastite ideje. Kritičar ti može reći ili da je to njemu dobro ili da je to njemu loše. Što god da ti veli, ne možeš sa sigurnošću reći je li rezultat zavisti, zle namjere, dobre namjere ili njegove iskompleksiranosti. Nikad ne znaš. Najgore što ti se može desiti je da shvatiš kritičara ozbiljno, promijeniš cijeli svoj stil i način fotografiranja i onda nakon deset godina ustanoviš da je lik zapravo pričao gluposti.

S druge strane, da si ne znam kako dobronamjerni kritičar većina ljudi zapravo ne želi čuti kritiku nego pohvalu. To je nerealno pa onda realistična procjena nečije fotografije završi njegovim durenjem. Onima koji su slabi s fotografskom tehnikom ne treba kritičar nego fotografski tečaj, dakle trebaju se upisati u foto klub i raditi na tehnici neko vrijeme dok time dobro ne ovladaju. Internet kritike su tu beskorisne. Ako ne znaš zonski sustav, trebaš ga naučiti a ne igrati se pokušaja i pogreške bez znanja. Ako ne znaš kompoziciju, treba ti instruktor a ne internet kritičari. Onaj tko ne zna slikati a peca pohvale po ptičici zapravo je zaslužio gluparanja tipa "izvrsna fotka" "odlična fotka" i "fav + frend" kakve se pišu pod fotkama. Što je htio to je dobio, a prava kritika mu ionako ne bi koristila, koristilo bi mu da se upiše na na par foto tečajeva i nauči osnove zanatskog dijela fotografije.
ljuba
#25 Poslano : Sunday, October 10, 2010 9:03:55 PM

dturina je napisao/la:
Gle, rekao bih da ti imaš prevelike pretenzije...

Nekada sam, i ne samo ja, imao pretenzije da ovde imam komunikaciju sa ljudima čija su interesovanja usmerena ka fotografiji na malo višem nivou od onog koji trenutno postoji. Barem ih je bilo kad sam otvarao nalog. Na žalost, takvih pretenzija odavno nema, i ne samo kod mene. Ovi topici su praktično samo žalopojke što takva praksa nije zaživela. Ako malo pretražiš stare topice videćeš da je bilo i drugačijih stvari da se pročita i raspravlja.
Srećom, postoje i drugi sajtovi i forumi gde može da se razgovara i dosta nauči o fotografiji.

Citat:
...Nisam primjetio da itko ovdje dolazi zato što očekuje ozbiljnu fotografsku kritiku...

Ni ja to ne primećujem.

Citat:
...Apsolutno ništa korisno nisam naučio od nijednog kritičara. Znaš kako sam naučio nešto korisno? Gledao sam dobre radove i proučavao tehniku i ideje, i na temelju toga dolazio na vlastite ideje.

Zavisi gde si tražio kritike. Ako hoćeš da dobiješ ozbiljnu kritiku (sa naglaskom na hoćeš) onda je traži na ozbiljnom sajtu. Učenje gledanjem je teži način, razgovor i razmena iskustava, uz pratičan rad, je lakši način učenja. Zato postoje škole. Niko nije naučio da čita tako što je video neku knjigu, već je morao da uloži malo veći trud.

Citat:
Onima koji su slabi s fotografskom tehnikom ne treba kritičar nego fotografski tečaj, dakle trebaju se upisati u foto klub i raditi na tehnici neko vrijeme dok time dobro ne ovladaju. Internet kritike su tu beskorisne. Ako ne znaš zonski sustav, trebaš ga naučiti a ne igrati se pokušaja i pogreške bez znanja. Ako ne znaš kompoziciju, treba ti instruktor a ne internet kritičari. Onaj tko ne zna slikati a peca pohvale po ptičici zapravo je zaslužio gluparanja tipa "izvrsna fotka" "odlična fotka" i "fav + frend" kakve se pišu pod fotkama. Što je htio to je dobio, a prava kritika mu ionako ne bi koristila, koristilo bi mu da se upiše na na par foto tečajeva i nauči osnove zanatskog dijela fotografije.

Kritika, tj. komentar ne treba da se zasniva na tome što ćeš nekom reći: Ovo ne valja zato što ja tako kažem, jer uvek sledi odgovor: Ja sam tako hteo. Kritika koja sadrži obrazloženje, ma koliko pogađala nečiju sujetu, uvek sadrži i neki vid instrukcija. Razumnima je to dovoljno da primete i nauče.
Ranije su mi smetali FAV i slični komentari, više ne. Ko ne želi da uloži više truda, energije, vremena da bi sebe unapredio (nevezano za ono čime se bavi) i ne zaslužuje bolje komentare.

Zvrndonja je napisao/la:
ovaj ljuba mi ide na neku stvar, tu je dežurni pametnjaković, predlažem da ga bacite

Slažem se, pokreni peticiju.

Ja sam pošteno radio, izlagao sam se opasnosti da me uhvate i oteraju na robiju.
dturina
#26 Poslano : Sunday, October 10, 2010 9:27:56 PM

ljuba je napisao/la:

Citat:
...Nisam primjetio da itko ovdje dolazi zato što očekuje ozbiljnu fotografsku kritiku...

Ni ja to ne primećujem.

Naravno da ne primjećuješ, isto kao što na twitteru ne primjećuješ ozbiljnu književnu kritiku. To naprosto nije medij za to. Ptičica je medij tipa "bio sam na godišnjem, pogledajte fotke", i onda se tu može brbljati o tome kakvo je bilo more za kupanje i je li bilo smeća u borovoj šumi, i to je svrha takvih fotki i komentara. To što bi ti sad to htio pretvoriti u sajt na kojem će netko učiti sve od stilskih elemenata urbane fotografije preko tonske gradacije crno-bijele fotografije do kompozicijskih elemenata, to apsolutno nije problem ljudi koji tu šalju fotke s godišnjeg. Naravno da bi se tu svašta dalo napisati o tehničkoj, stilskoj i sadržajnoj vrijednosti fotki koje se šalju, ali činjenica je da takvo mišljenje nitko ne traži. Kad me je netko pitao kako sam nešto snimio, dao sam mu detaljan tehnički opis, i mislim da je to nešto s čim mu najviše mogu pomoći, ali da ću sad ići nekome i komentirati da je fotka gole ženske guzice koju je uslikao na plaži loše komponirana i eksponirana, ma moš si mislit. Sve trčim.
looksee
#27 Poslano : Sunday, October 10, 2010 10:40:17 PM

Član u: 9/9/2008
Demokracija se na žalost proteže i u područja gdje je ne bi smjelo biti. Danas i oni koji ne znaju misle da su ravnopravni onima koji znaju.
Zato komunikacija ovuda uglavnom donosi malo koristi.
Znanje nije za svakoga. I to je konačna istina.
Uzalud su sva tumačenja ako nema volje za razumijevanjem. Sto puta sam rekao da se neću više miješati u rasprave gdje razum nastupa protiv taštine i ponosa na vlastita ograničenja... a onda se opet nađem kako molim naokolo neznalice da zažele naučiti ono čime misle da se žele baviti.
Tako otkrijem da sam zapravo ja blesav, jer oni koji bi prihvatili moje znanje morali bi prije toga sami sebi priznati da nisu onako veliki kakvima se zamišljaju. Kakva je šansa za takvo čudo?
Kazali su davno staru mudrost: "Bolje je biti glup nego ćelav. Manje se primijeti..."
Smirimo duhove, narode. Ionako je sve šala...
ljuba
#28 Poslano : Monday, October 11, 2010 7:06:22 AM

dturina je napisao/la:
Ptičica je medij tipa "bio sam na godišnjem, pogledajte fotke", i onda se tu može brbljati o tome kakvo je bilo more za kupanje i je li bilo smeća u borovoj šumi, i to je svrha takvih fotki i komentara.

Za to postoji opcija "vidljivo prijateljima".

Citat:
To što bi ti sad to htio pretvoriti u sajt na kojem će netko učiti sve od stilskih elemenata urbane fotografije preko tonske gradacije crno-bijele fotografije do kompozicijskih elemenata, to apsolutno nije problem ljudi koji tu šalju fotke s godišnjeg. Naravno da bi se tu svašta dalo napisati o tehničkoj, stilskoj i sadržajnoj vrijednosti fotki koje se šalju, ali činjenica je da takvo mišljenje nitko ne traži. Kad me je netko pitao kako sam nešto snimio, dao sam mu detaljan tehnički opis, i mislim da je to nešto s čim mu najviše mogu pomoći...

Pogledaj komentare pod fotkama postavljenim pre 2-3 godine, naći ćeš dosta kvalitetnih analiza. Nisam ja prvi ni jedini koji misli da ptičica može da bude kvalitetniji foto-sajt. Ako se malo potrudiš i pretražiš galerije i forum uvidećeš da je i bila kvalitetniji sajt.
Činjenica je i da je svaka javno vidljiva fotka podložna javno vidljivoj kritici. U tom slučaju kritiku ne treba posebno tražiti.
Detaljni tehnički opis predstavlja vid edukacije.

Citat:
... ali da ću sad ići nekome i komentirati da je fotka gole ženske guzice koju je uslikao na plaži loše komponirana i eksponirana, ma moš si mislit. Sve trčim.

A koja je uopšte svrha komentarisanja takvih "umetničkih dela" osim da drugi znaju da si "obeležio teritoriju"?

LookSee je napisao/la:
Demokracija se na žalost proteže i u područja gdje je ne bi smjelo biti. Danas i oni koji ne znaju misle da su ravnopravni onima koji znaju.
Zato komunikacija ovuda uglavnom donosi malo koristi.
Znanje nije za svakoga. I to je konačna istina.
Uzalud su sva tumačenja ako nema volje za razumijevanjem. Sto puta sam rekao da se neću više miješati u rasprave gdje razum nastupa protiv taštine i ponosa na vlastita ograničenja... a onda se opet nađem kako molim naokolo neznalice da zažele naučiti ono čime misle da se žele baviti.
Tako otkrijem da sam zapravo ja blesav, jer oni koji bi prihvatili moje znanje morali bi prije toga sami sebi priznati da nisu onako veliki kakvima se zamišljaju. Kakva je šansa za takvo čudo?
Kazali su davno staru mudrost: "Bolje je biti glup nego ćelav. Manje se primijeti..."
Smirimo duhove, narode. Ionako je sve šala...

Slažem se...

dturina
#29 Poslano : Monday, October 11, 2010 1:08:21 PM

ljuba je napisao/la:
dturina je napisao/la:
Ptičica je medij tipa "bio sam na godišnjem, pogledajte fotke", i onda se tu može brbljati o tome kakvo je bilo more za kupanje i je li bilo smeća u borovoj šumi, i to je svrha takvih fotki i komentara.

Ne, za to postoji Ptičica.
ljuba
#30 Poslano : Monday, October 11, 2010 1:15:12 PM

dturina je napisao/la:
ljuba je napisao/la:
dturina je napisao/la:

Još jedan konstruktivan razgovor sa izuzetno argumentovanim odgovorima. Što se mene tiče, nastavi ga sam.

dturina
#31 Poslano : Monday, October 11, 2010 1:42:50 PM

ljuba je napisao/la:
dturina je napisao/la:
ljuba je napisao/la:
dturina je napisao/la:

Još jedan konstruktivan razgovor sa izuzetno argumentovanim odgovorima. Što se mene tiče, nastavi ga sam.

Mislim da je centralni argument u ovoj raspravi taj što svi imaju slike osim tebe, a ti se najviše bahatiš.
bane65
#32 Poslano : Monday, October 11, 2010 3:42:21 PM

Član u: 2/28/2009
dturina je napisao/la:
ljuba je napisao/la:
dturina je napisao/la:
ljuba je napisao/la:
dturina je napisao/la:

Mislim da je centralni argument u ovoj raspravi taj što svi imaju slike osim tebe, a ti se najviše bahatiš.

OVAJ @LJUBA JE STVARNO SMIJEŠAN TIP
roiklem
#33 Poslano : Monday, October 11, 2010 9:55:04 PM

Član u: 6/11/2009
Poštovani, ne razumijem cilj vašeg nadmetanja u tome "tko ima bolji argument". Fotografija je fotografija, sve dok postoji nekakav vizualni zapis donese lomom svjetlosti kroz stakla, u ovome slučaju se radi o uličnoj fotografiji. Ulična fotografija je sve što je snimljeno na ulici ili njenim podskupovima koji su elementi ulice. Nije važan pristup, alat, objektiv, svjetlo, važno je da se razjasni gledatelju kako se na priloženom zapisu radi o ulici. To može biti portret, može biti jedan spontani trenutak, može biti prazna boca na tramvajskoj pruzi, može biti obiteljski portret na ulici. Uostalome, ne važno je što je, bitno je da je fotografija.

“There is only you and your camera. The limitations in your photography are in yourself, for what we see is what we are.” ... LP, Roi.
ljuba
#34 Poslano : Tuesday, October 12, 2010 9:25:16 AM

roiklem je napisao/la:
Poštovani, ne razumijem cilj vašeg nadmetanja u tome "tko ima bolji argument"...
...Ulična fotografija je sve što je snimljeno na ulici ili njenim podskupovima koji su elementi ulice. Nije važan pristup, alat, objektiv, svjetlo, važno je da se razjasni gledatelju kako se na priloženom zapisu radi o ulici. To može biti portret, može biti jedan spontani trenutak, može biti prazna boca na tramvajskoj pruzi, može biti obiteljski portret na ulici. Uostalome, ne važno je što je, bitno je da je fotografija.

Hm... cilj topica je bio da se zainteresovanim korisnicima sajta približi tematika ulične fotografije, mada mi se čini da bi mnogima trebalo prvo približiti problematiku fotografije. I sumnjam da bi se našao veći broj zainteresovanih.
U prvom postu sam to i pokušao da uradim. Ulična fotografija ne podrazumeva da se obavezno vidi ulica. Kao što ni sve zabeleženo fotoaparatom ne mora i ne može da se nazove fotografijom.
Forumi imaju tu prednost što svako ko poželi da se naknadno uključi u raspravu ima mogućnost proveri tok rasprave. Pod uslovom da ima volju da to uradi. To bi trebalo da bude najjači argument. Problem je što je sujeta uvek jači argument (@LookSee je već obrazložio).

fay
#35 Poslano : Tuesday, October 12, 2010 1:21:03 PM

Član u: 1/27/2009
:) evo još jedan primjer kako konstruktivne kritike utiču na ego ptičica i zbog čega je ovakva kakva je... a čovjek je samo načeo temu ulične fotke i naveo dobre primjere iste kako bi nas približio toj vrsti. Očito ovdje nitko nije voljan učiti..:/
Stvari ne vidimo onakvima kakve jesu, nego onakvima kakvi smo mi. (Talmud)
Toco1980
#36 Poslano : Sunday, March 13, 2011 8:41:58 AM

Član u: 2/15/2009
Ulična fotografija spada u domenu dokumentarne fotografije. To nije mahnito škljocanje fotoaparatom po ulici već dokumentiranje "običnih" svakodnevnih događanja i "običnih" ljudi koji u njima sudjeluju. Robert Doisneau, jedan od poznatijih francuskih uličnih fotografa, izjavio je "Niti jedan filmski redatelj ne može opsmisliti ono što se može vidjeti na ulici."

Što se tiče same tehnike ulične fotografije, svaki fotoaparat (bilo filmski ili digitalni) je dobar, ako omogućava hvatanje "odlučujućeg trenutka" (da nema veću odgodu okidanja tzv "shutter lag"). Također, iako neki odabiru teleobjektive jer ih je strah doći blizu, normalni ili čak širokokutni objektivi su puno bolji izbor radi same perspektive. Isto tako, ne treba očekivati čuda od DOF-a jer je uputno raditi sa srednjim otvorima blende (f4-f8) da veća dubinska oštrina kompenzira greške u fokusiranju koje su na ulici gotovo redovita pojava.

Također, jedna od bitnih stvari ulične fotografije su upravo ljudi i njihova spontanost na fotografiiji (očekijem da sad će neki početi trubiti o "privatnosti").

Kolor ili c/b? U principu svejedno, no smatra se da je c/b puno zahvalniji jer naglašava samu radnju i međuodnos likova i prostora na slici.

Da nebi ispalo da laprdam bez pokrića (kao neki ovdje prisutni), sve moje slike je moguće vidjeti na jednom drugom domaćem fotografskom portalu na kojem sam registriran pod istim imenom....
~~ Budimo realni - zahtjevajmo nemoguće! ~~
amellie
#37 Poslano : Sunday, March 13, 2011 6:30:38 PM

Član u: 9/9/2008
Slazem se sa Tocom. Ipak. Iako sam nekad davno bila zbunjena oko ovakvih pitanja.
Nedavno sam doklikala nesto:
http://store.petapixel.c...ghts-Gray-Card-Set.html

iliti na naškom o pravima fotografa:

1. You can make a photograph of anything and anyone on any public property, except where a specific law prohibits it.

i.e. streets, sidewalks, town squares, parks, government buildings open to the public, and public libraries.

2. You may shoot on private property if it is open to the public, but you are obligated to stop if the owner requests it.

i.e. malls, retail stores, restaurants, banks, and office building lobbies.

3. Private property owners can prevent photography ON their property, but not photography OF their property from a public location.

4. Anyone can be photographed without consent when they are in a public place unless there is a reasonable expectation of privacy.

i.e. private homes, restrooms, dressing rooms, medical facilities, and phone booths.

5. Despite common misconceptions, the following subjects are almost always permissible:

* accidents, fire scenes, criminal activities
* children, celebrities, law enforcement officers
* bridges, infrastructure, transportation facilities
* residential, commercial, and industrial buildings

6. Security is rarely an acceptable reason for restricting photography. Photographing from a public place cannot infringe on trade secrets, nor is it terrorist activity.

7. Private parties cannot detain you against your will unless a serious crime was committed in their presence. Those that do so may be subject to criminal and civil charges.

8. It is a crime for someone to threaten injury, detention, confiscation, or arrest because you are making photographs.

9. You are not obligated to provide your identity or reason for photographing unless questioned by a law enforcement officer and state law requires it.

10. Private parties have no right to confiscate your equipment without a court order. Even law enforcement officers must obtain one unless making an arrest. No one can force you to delete photos you have made.

These are general guidelines regarding the right to make photos and should not be interpreted as legal advice. If you need legal help, please contact a lawyer.
applepie
#38 Poslano : Thursday, April 07, 2011 10:14:58 PM

Član u: 8/9/2010
Toco1980 je napisao/la:
Ulična fotografija spada u domenu dokumentarne fotografije. To nije mahnito škljocanje fotoaparatom po ulici već dokumentiranje "običnih" svakodnevnih događanja i "običnih" ljudi koji u njima sudjeluju. Robert Doisneau, jedan od poznatijih francuskih uličnih fotografa, izjavio je "Niti jedan filmski redatelj ne može opsmisliti ono što se može vidjeti na ulici."

Što se tiče same tehnike ulične fotografije, svaki fotoaparat (bilo filmski ili digitalni) je dobar, ako omogućava hvatanje "odlučujućeg trenutka" (da nema veću odgodu okidanja tzv "shutter lag"). Također, iako neki odabiru teleobjektive jer ih je strah doći blizu, normalni ili čak širokokutni objektivi su puno bolji izbor radi same perspektive. Isto tako, ne treba očekivati čuda od DOF-a jer je uputno raditi sa srednjim otvorima blende (f4-f8) da veća dubinska oštrina kompenzira greške u fokusiranju koje su na ulici gotovo redovita pojava.

Također, jedna od bitnih stvari ulične fotografije su upravo ljudi i njihova spontanost na fotografiiji (očekijem da sad će neki početi trubiti o "privatnosti").

Kolor ili c/b? U principu svejedno, no smatra se da je c/b puno zahvalniji jer naglašava samu radnju i međuodnos likova i prostora na slici.

Da nebi ispalo da laprdam bez pokrića (kao neki ovdje prisutni), sve moje slike je moguće vidjeti na jednom drugom domaćem fotografskom portalu na kojem sam registriran pod istim imenom....

Potpisujem u potpunosti.
Snagom duha leti muha
crnizec
#39 Poslano : Friday, December 21, 2012 8:57:55 AM
Rang: Member

Član u: 12/20/2012
Uf, jako puno prepiranja za nizasto. Ulicna fotografije je fotografija koja prikazuje gradski zivot, tijek, promjene i sl. Ne treba tu neka enciklopedija.

Al mene zanima nest drugo, jedan od razloga zasto imam kao fobiju od ulicne fotografije. Jako volim ulicnu fotografiju ali zadnjih godina imam jednu veliku kocnicu. I ponekad me ljuti, jer me blokira, smeta me.

Kako sam se stalno selio radeci iz jednog grada u drugi tako je taj problem postao sve veci. Recimo slikam vani u gradu ljude (normalno pridrzavam se sto vise mogu pravila da se lica ne ocrtavaju u potpunosti)... ali je problem sto drugi ljudi pregrubo shvacaju zakon. I onda neki (uvijek se nadje jedna il dvije osobe koje mi uniste dan), dodju i pocnu mi prigovarat kako ih slikam, kako cu to onda prodavat, da ce me tuziti ne obrisem li na licu mjesta fotku da i oni vide. Uglavnom nastane sapunica na centru grada u vrevi i onda svi bulje u tebe kao u nekog cudaka. Kao da sam napravio ne znam ti ja sto. I totalno ispadnem iz fokusa na temu koju sam si zadao.

Kako vi slikate ulicnu temu? Da li samo od*ebete takve ljude, ili sto? Ja evo vec ima dosta da nisam nist okinuo. Ka da me neka fobija spopada od ulicnog skljocanja. Help?
Toco1980
#40 Poslano : Friday, May 03, 2013 6:25:02 AM

Član u: 2/15/2009
crnizec je napisao/la:
Recimo slikam vani u gradu ljude (normalno pridrzavam se sto vise mogu pravila da se lica ne ocrtavaju u potpunosti)...
Upravo su lica zanimljiva.... to sa (auto)cenzurom je jedna poprilična glupost.

crnizec je napisao/la:
Kako vi slikate ulicnu temu? Da li samo od*ebete takve ljude, ili sto? Ja evo vec ima dosta da nisam nist okinuo. Ka da me neka fobija spopada od ulicnog skljocanja. Help?
Tu i tamo naletiš na idiota koji izigrava samozvanog redara iz bivšeg totalitarnog sistema (u kojem je sve zabranjeno), ali ja osobno uglavnom takve ljude ignoriram. Ili, ak baš moraam, samo ga odje*** lakonskim odgovorom...

Uostalom, normalnim ljudima je kompliment kad u njih uperiš aparat. Kamera se boje samo paranoici i kriminalci (zna se zašto)...
~~ Budimo realni - zahtjevajmo nemoguće! ~~
Korisnika pregledava ovu temu
Guest
2 Stranice <12
Skok na forum  
Ti ne možeš dodati novu temu u ovaj forum.
Ti ne možeš odgovarati na teme u ovom forumu.
Ti ne možeš brisati svoje postove iz ovog foruma.
Ti ne možeš mijenjati svoje postove na ovom forumu.
Ti ne možeš kreirati ankete na ovom forumu.
Ti ne možeš glasovati u anketama na ovom forumu.

Pticica by Pet minuta (www.pet-minuta.hr)